Elektronik Güvenlik Sektöründe nelere dikkat edilmeli

Teknolojinin 2000 li yıllarında başından itibaren hızla gelişmesiyle, Yazılım, Telekomünikasyon ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Sektörleri bu gelişmelerden en çok payını alan sektörlerden olmuştur.  Bunun en büyük nedenleri hayatımızı kolaylaştırmak adına İletişim, Zaman ve Güvenliğin önemi daha ön plana çıkması olmuştur….

Son yıllarda kullandığımız birçok cihaz hayatımızdan çıkarken, diğer taraftan yenileriyle tanışıyoruz. İnterneti yeni yeni kullanmaya başladığımız 2000’li yıllarda, aslında yüzyıllarca kullanılacak bir teknolojiye adım atmış olduk. Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması, tablet, LCD TV ve akıllı telefon gibi cihazların hayatımıza girmesiyle kasetler, tüplü TV’ler, CD’ler, ses kayıt cihazları ve birçok ürün de günlük yaşamımızdan çıktı. Genele baktığımızda internet dışında en büyük değişimin telefonlarda olduğunu rahatlıkla görüyoruz. Evlerimizde sabit hat olarak bilinen rengarenk telefonlar neredeyse kullanılmaz hale geldi ve hatta kaldırıldı.

Tüm bu gelişmelere paralel olarak can ve mal güvenliği de önemli bir hal almıştır. Elektronik Güvenlik sektörü 1990 lı yılların başında yalnızca Alarm Sistemi olarak faaliyetlerine başlamış hemen akabinde Kamera sistemleri ile 2000 li yıllara kadar gelişimine devam etmiştir. Bu zamandan sonra Çin’in piyasaya her sektörde olduğu gibi elektronik sektöründe de hızlı adım atması ile birlikte rekabetçi ve geniş ürün yelpazeli markaların doğuşu, bunun sonucunda da maliyetleri de aşağıya gelmesini sağlamıştır.

Bugün Elektronik Güvenlik Sektörü yalnızca Alarm ve Kamera ile sınırlı kalmadan yelpazesini genişleterek Yangın İhbar, Kartlı Geçiş (Personel Devamlılık Takip), Yüz ve İris Tanıma, Plaka Tanıma, İnterkom, Acil Anons Sistemi, Bariyer ve Turnike Sistemleri gibi ürünleri portföyüne dahil ederek teknolojik gelişmelerde öncülük etmektedir. Tüm bu donanımsal ürünleri ise destekleyen yazılımlar ile hem aynı ürünün an ve an güncellemeler ile gelişmesi sağlanmakta hem de sistemlerin birbirleri ile entegrasyonu tek bir yazılım (Örnek; Kamera ve Alarm, Yangın) çalıştırılabilmekte ve kontrol edilmektedir.

Sektörde yaşanan bu gelişmelere karşılık, marka, model ve firma sayısındaki artış, son kullanıcının seçenekler karşısında kafa karışıklığı yaşamasına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı seçim yapılırken, mutlaka bu işin ehli kişiler ile çalışılması gerekmektedir. İhtiyaç olan ürün veya sistemlerin firma tarafından iyi anlaşılması, doğru ürün ve kaliteli hizmet ile bunu sunması, sistemin uzun yıllar boyunca çalışır vaziyette kalmasını sağlayacaktır.

Günümüzde bilgiye ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu düşünerek, istenilen ürün ile ilgili araştırmanın internetten yapılması yine aynı şekilde hizmet verecek firmanın da bu şekilde araştırılarak seçilmesi en önemli konudur.

Sevdikleriniz ile birlikte güvende kalın.

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir