Macroscop IP kamera yazılımı network video kayıt cihazları (NVR), akıllı analiz modülleri ve IP video izleme sistemleri için geliştirilmiş bir yazılımdır. Her türlü IP kamera ile sınırsız sayıda kamera kullanarak bir sistem inşa edilebilir. Yazılım paketinin tasarımı, kurulumu, ayarları ve sonrasında teknik servis alımı oldukça kolaydır. IP kameralarınız için IOS, Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip mobil platformları da ücretsiz kullanabilirsiniz.

Macroscop  hareket takibi, yüz ve plaka tanıma, ateş ve duman algılama, insan sayma, şüpheli takibi, kalabalık izleme ve benzeri çok sayıda video akıllı analiz işlevini destekleyen, video akışını tam çözümlemeye gerek olmaksızın analiz edebilmesi niteliği ile kullanıcılarına benzersiz bir teknoloji sunan bir IP kamera yazılımı olarak öne çıkmaktadır.

Kısmi çözümleme ile video analizi teknolojisinin uygulanması veri işleme hızının artmasını, böylece işlemciye düşen yükün dört kat azalmasını sağlar. Macroscop IP kamera yazılımı kullandığınızda bir adet sunucuya dört kat daha fazla kamera bağlayabilmeniz mümkün hale gelir. Masrafları düşürerek tasarruf etmenin diğer bir yolu da sisteminizin daha az güçlü işlemciler  kullanabilmesi böylece makul maliyetlere (cost-effective) sahip işlemciler ile sunucu ekipmanlarına yapılan giderlerin azaltılabilmesidir. Macroscop IP kamera yazılımı kısmi çözümleme teknolojisinin getirdiği önemli avantajların başında bu yenilik gelmektedir. Bu teknolojinin sonucu olarak işlem hızı artar, CPU üzerine düşen yük 4 katına kadar azalır. Yani bir sunucu daha fazla sayıda kamerayı taşıyabilecek hale gelir, kullanıcı bilişim kaynaklarına daha az masraf yaparak tasarruf eder.

Bir çok IP kamera yazılımı mobil ve web istemcisi H.264/H.265 video sıkıştırma formatını desteklemez. Kullanıcının görüntüyü alabilmesi için istemcideki formatın sunucuda dönüştürülmesi gerekir. Bu işlem ise oldukça kaynak tüketicidir ve sunucu kaynaklarına ilave yük binmesine neden olur. Macroscop IP kamera yazılımı geliştiricileri bu formatın mobil ve web istemcilerde işlenebilmesine yönelik algoritmalar geliştirmiştir böylece sunucularda bunun için bilişim kaynağı ayrılması gerekmez ve tasarruf sağlanır.