Güneş enerjisi santrallerinde en önemli güvenlik riskleri, panel ve malzeme hırsızlığı,panel tahribatı ve yerel halkın baskısı, yabani hayvanların zararları olduğu düşünülerek, sahada risk analizleri yapıldıktan sonra, uzaktan izleme çözümleriyle özel gelişmiş akıllı kameralar ile Sınır İhlal, Şüpheli kişi, araç ve maddelere karşı akıllı analiz sistemleri ile korunması gerekmektedir.

Özellikel piyasada tüm kameralar gece görüşlü olarak satılmaktadır. Kamera üzerinde bulunan led’ler düşünüldüğünde bu yanlış olmamakla birlikte bahsi geçen bu gece görüşlü kameralar gece olunca siyah/beyaz’a geçmekte, çözünürlüğü düşmekte, toz, örümcek ağı, ışık süzmelerinde beyazlıklar oluşmaktadır. Bundan dolayı özellikle Güneş Enerji Santrallerinin bulunduğu alanlar göz önünde bulundurularak kameraların bir çok özelliği incelenerek özellikle kamera seçimi yapılmalıdır.

Seçilen bu kameralar Akıllı Analiz özellikleri ile birleştirilerek çevreden gelebilecek bir sabotaja karşı insan/güvenlik faktörü olmasa dahi uyaracak şekilde olmalıdır. Güneş Enerji Santrallerin gece fiziksel yani insan güvenliği olmasa dahi bu akıllı akmeralar vasıtasıyla çevreden gelebilecek sabotaj veya izinsiz giriş durumunda sistem alarm verebilmelidir.

Yine aynı şekilde, GES sistemleri ile birlikte santral içinde kullanılan LED aydınlatma ve kamera, CCTV sistemleri de yıldırım darbelerine karşı hedef haline gelir. Firmamız Kameraların bulunduğu direkleri topraklamakla yetinmeyerek Güneş Enerji Santrallerinde Yıldırım tehlikesini panellere gelmeden çevreden savuşturmak adına tüm çevreyi (güvenlik çiti ve direkleri) birbirleri ile bağlantılı topraklama sistemi ile korumaktadır.

Ayrıca, oldukça hassas olan kameralar ve LEDler hassas koruma yapan D sınıfı parafudrla koruma altına alınmalıdır.

Geslerde bulunan kamera sistemleri kameranın IP veya analog olmasına göre farklı şekilde korunmaktadır. CCTV sistemleri oldukça hassas sistemler olduğu için ancak kademeli bir koruma sistemi ile tam olarak korunabilirler.

LED aydınlatma yine getirdiği birçok avantaj ile geslerin aydınlatılmasında sıklıkla kullanılıyor. Ancak elektronik birçok bileşene sahip LED aydınlatma sistemleri darbe kaynaklı çok sık yanan sistemlerdir. LED aydınlatma sistemlerinin en zayıf kısmı sürücüleridir. Elektronik olan bu sistemler oldukça hassas bir yapıdadır ve gelen aşırı gerilim darbeleri nedeniyle yanabilir. Bu nedenle hem LEDin enerji aldığı pano hem de LED sürücü parafudrla korunmalıdır.

Güneş Enerji Santralleri konusunda uzman firmamız bu konuda her zaman sizlerin yanındadır.